Skip to content

sjovide.dk

Lege – aktiviteter – ideer

Primary Menu
  • Om sjovide.dk
  • Home
  • Lege
  • Løbe- Tæve og Fangelege
  • Haj efter guldfisk
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Haj efter guldfisk

Sjovide.dk 26. marts 2004
Børn leger Haj efter guldfisk i en gymnastiksal

Haj efter guldfisk: Når gymnastiksalen bliver det farligste rev i Nordsøen

Få lege har så lavt et udstyrskrav og så højt et adrenalinniveau som Haj efter guldfisk. Du skal bruge to vægge, en flok børn med løbesko og en enkelt højrøstet skuespiller, der kan levere replikken “Haj efter guldfisk!” med passende dramatisk knurren. Det er det. Resten klarer panikken selv.

Sådan foregår jagten

Først udvælges et par hajer, som stiller sig op tæt på den ene væg med næsen ind i tapetet. Det er vigtigt for stemningen, at de ikke kigger sig over skulderen som teenagere, der venter på bussen. De skal vise tænder. Eller i hvert mindst stå overbevisende stille.

Resten af deltagerne er guldfisk. De placerer sig et lille stykke fra hajerne med front mod den modsatte væg og forsøger at se uskyldige ud, selvom de ved, hvad der kommer.

Én udvælges som haj-dirigent. Når dirigenten råber “Haj efter guldfisk!”, forvandles gulvet til Det Indiske Ocean, og samtlige guldfisk skal sprinte mod modsatte væg uden at blive fanget af hajerne. Bliver man tikket, er man ikke længere en sympatisk lille guldfisk, men en nyrekrutteret haj med kun ét formål i livet: at gøre det samme ved sine tidligere artsfæller.

Legen fortsætter, indtil der kun er én guldfisk tilbage. Den heldige fisk har vundet, må gå rundt med løftet hoved resten af dagen og kan med rette omtale sig selv som havets sidste optimist.

Et lille tip til hajdragten

Det er ikke afgørende, men det højner stemningen betragteligt, hvis hajerne får et stykke stof i en bestemt farve at bære. Et tørklæde, en gammel viskestykke, en T-shirt, der har set bedre dage. Hvad som helst, der signalerer “jeg er rovdyr, ikke ven”. Mangler du stof, så bare giv dem en bestemt grimasse at lave. Det virker også.

Den korte version

Materialer Stort set ingenting. Eventuelt et stykke stof i en hajfarve, så ingen guldfisk er i tvivl om, hvem de skal flygte fra.
Inde/ude Både inde og ude. Gymnastiksal, græsplæne, lang gang, P-plads uden biler. Alle steder med to vægge eller to imaginære vægge duer.
Sted Intet særligt påkrævet. Bare sørg for plads nok til, at panikken kan udfolde sig uden ulykker.
Bemærk Husk at lade de mindste få en lille fordel. Hajerne har naturen på deres side i forvejen.
Antal Fra et par stykker og op til en hel skoleklasse. Jo flere guldfisk, jo større kaos.
Alder Fungerer fra børnehavealderen og opefter. Også voksne kan hives med, hvis de lover at tage det alvorligt.
Varighed Ikke angivet, men erfaringsmæssigt varer det, indtil enten alle er fangede, eller nogen siger “ej, en runde mere”.

Post navigation

Previous: Bror-søster
Next: Torpedo

Relaterede artikler

Børn leger Zombie 3 udendørs på en græsplæne, hvor to børn går rundt som zombier mens andre løber mellem to helle-steder
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Zombie 3

Sjovide.dk 3. april 2013
Et barn med pandelampe står i en dansk have i sensommeraftenens skumring og lyser ned på en lille tom dåse på græsplænen, mens to andre børn kigger frem fra et havehus og en busk af højt prydgræs. Himlen er dybt indigoblå med et svagt orange skær ved horisonten, og havelygter glimter i baggrunden.
  • Gemmelege

Dåseskjul på en sensommeraften

Sjovide.dk 1. oktober 2012
Børn leger Fang halerne på en plæne med farvede stofhaler i bagsiden af bukserne
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Fang halerne

Sjovide.dk 14. marts 2008
  • Aktiviteter (130)
    • Diverse (7)
    • Drama- musik og sang (10)
    • Håndelag (4)
    • Klar dig selv (9)
    • Klippe-klistre (15)
    • Kniv- økse- sav- tovværk og pioner (41)
    • Koder og signalering (9)
    • Kort og kompas (3)
    • Kultur og samfund (1)
    • Naturaktiviteter (41)
    • Sø- og vandaktiviteter (2)
  • Årstider og Begivenheder (18)
    • Ceremonier (7)
    • Jul (11)
  • Artikler (20)
  • Fester (111)
    • Bordplaner (8)
    • Festsange (17)
    • Invitationer (3)
    • Øl-lege (21)
    • Selskabslege (46)
    • Servietter- bordkort og andet pynt (2)
    • Tema-ideer (14)
  • Lege (248)
    • Boldlege (23)
    • Bordlege (15)
    • Diverse (68)
    • Gættelege (14)
    • Gemmelege (7)
    • Julelege (6)
    • Knoblege (5)
    • Kommunikationslege (15)
    • Kompaslege (2)
    • Løbe- Tæve og Fangelege (51)
    • Mørkelege (12)
    • Naturlege (14)
    • Navnelege (5)
    • Papirlege (2)
    • Samarbejdslege (48)
    • Sanglege (6)
    • Sanse- og iagttagelseslege (21)
    • Strategilege (13)
    • Tillidslege (5)
    • Vandlege (16)
  • Løb (73)
    • Anderledes løb (13)
    • Base-ideer (40)
    • Diverse (2)
    • Natløb (6)
    • Skattejagt (7)
    • Temaløb (13)
  • Opskrifter (263)
    • Bålmad (27)
    • Desserter (14)
    • Diverse (19)
    • Drinks (53)
    • Dyremad (31)
    • Kolde drikke uden alkohol (17)
    • Mad af planter og frugter (82)
    • Øl- vin og spiritus (13)
    • Slik og bagværk (21)
    • Varme drikke (21)
  • Spil (16)
    • Boldspil (3)
    • Brætspil (1)
    • Diverse (5)
    • Drukspil (5)
    • Kortspil (3)
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.