Skip to content

sjovide.dk

Lege – aktiviteter – ideer

Primary Menu
  • Om sjovide.dk
  • Home
  • Lege
  • Løbe- Tæve og Fangelege
  • Let mini/mikro-paintball
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Let mini/mikro-paintball

Sjovide.dk 7. august 2002
Børn spiller mild paintball med våde toiletpapirskugler udendørs på en græsplæne, med to hold, røde og blå flag og spande med vand.

Let mini- og mikro-paintball: Når toiletpapiret går i krig

Der findes en variant af paintball, hvor hverken farvepatroner eller dyre masker er strengt nødvendige. Det eneste, der kræves, er en flok ivrige børn, et stykke græs og en pinligt almindelig rulle toiletpapir. Resultatet ligner et meget mildt slag, men det føles for deltagerne, som om hele sommerens vigtigste turnering bliver afgjort på én eftermiddag.

Hvorfor lige toiletpapir?

Den oprindelige opskrift på legen foreskriver melbolde som kasteskyts. Det giver flotte hvide eksplosioner i tøjet, men kræver, at en voksen har stået og rullet bolde i fred og mag inden start. Den slags ro er sjælden, og derfor er der opstået en betydeligt hurtigere version. Her får hvert hold udleveret en spand vand og en rulle toiletpapir, og så må deltagerne selv producere ammunitionen undervejs.

Tre stykker våde toiletpapirstykker krøllet sammen giver en udmærket ammunitionsklump. Den klasker behageligt mod et T-shirt-ærme, falder til jorden som en lille våd snebold og efterlader langt mindre sjusk end mel. Det betyder også, at forældreudvalget tilgiver legen hurtigere, hvilket statistisk forlænger dens levetid.

Selve slaget

Resten foregår som i en hvilken som helst respektabel flagleg. To hold, to baser, to flag. Målet er at stjæle modstanderens flag uden selv at blive ramt. Bliver man ramt af en våd papirkugle, skal man tilbage til egen base, gøre bod og derefter kaste sig ud i kampen igen.

Det smukke ved metoden er, at ingen rigtig kommer til skade, men alle bliver alligevel passende våde i nakken. Det giver legen den helt rigtige balance mellem dramatisk turnering og varm sommerdag, hvor en spand vand i nærheden i forvejen er en god idé.

Det praktiske, opsummeret

Materialer Spande med vand. Toiletruller, mindst én pr. hold. Et flag pr. hold, gerne synligt nok til at det kan findes igen efter slaget.
Inde eller ude Udendørs. Indendørs varianter har det med at give meget korte gæsteperioder hos værtsfamilien bagefter.
Sted Intet særligt påkrævet, blot et stykke jord med plads til løb, taktiske flankemanøvrer og en enkelt knæskridtssejr.
Bemærk Ingen særlige faldgruber. Dog kan toiletpapiret slippe op overraskende hurtigt, når begejstringen for alvor sætter ind.
Antal Fra ganske få til omkring hundrede, alt efter hvor mange spande man har plads til på sidelinjen.
Alder Fungerer fra de yngste, der kan ramme et hold på en meters afstand, til voksne, der nægter at indrømme, at de stadig synes det er rigtig sjovt.
Varighed Ikke angivet. Den slags batalje plejer at vare lige indtil den sidste rulle toiletpapir er brugt, eller indtil nogen råber, at det er tid til saftevand.

Post navigation

Previous: Rundt i byen
Next: Her kommer vi!

Relaterede artikler

Børn leger Zombie 3 udendørs på en græsplæne, hvor to børn går rundt som zombier mens andre løber mellem to helle-steder
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Zombie 3

Sjovide.dk 3. april 2013
Et barn med pandelampe står i en dansk have i sensommeraftenens skumring og lyser ned på en lille tom dåse på græsplænen, mens to andre børn kigger frem fra et havehus og en busk af højt prydgræs. Himlen er dybt indigoblå med et svagt orange skær ved horisonten, og havelygter glimter i baggrunden.
  • Gemmelege

Dåseskjul på en sensommeraften

Sjovide.dk 1. oktober 2012
Børn leger Fang halerne på en plæne med farvede stofhaler i bagsiden af bukserne
  • Løbe- Tæve og Fangelege

Fang halerne

Sjovide.dk 14. marts 2008
  • Aktiviteter (130)
    • Diverse (7)
    • Drama- musik og sang (10)
    • Håndelag (4)
    • Klar dig selv (9)
    • Klippe-klistre (15)
    • Kniv- økse- sav- tovværk og pioner (41)
    • Koder og signalering (9)
    • Kort og kompas (3)
    • Kultur og samfund (1)
    • Naturaktiviteter (41)
    • Sø- og vandaktiviteter (2)
  • Årstider og Begivenheder (18)
    • Ceremonier (7)
    • Jul (11)
  • Artikler (20)
  • Fester (111)
    • Bordplaner (8)
    • Festsange (17)
    • Invitationer (3)
    • Øl-lege (21)
    • Selskabslege (46)
    • Servietter- bordkort og andet pynt (2)
    • Tema-ideer (14)
  • Lege (248)
    • Boldlege (23)
    • Bordlege (15)
    • Diverse (68)
    • Gættelege (14)
    • Gemmelege (7)
    • Julelege (6)
    • Knoblege (5)
    • Kommunikationslege (15)
    • Kompaslege (2)
    • Løbe- Tæve og Fangelege (51)
    • Mørkelege (12)
    • Naturlege (14)
    • Navnelege (5)
    • Papirlege (2)
    • Samarbejdslege (48)
    • Sanglege (6)
    • Sanse- og iagttagelseslege (21)
    • Strategilege (13)
    • Tillidslege (5)
    • Vandlege (16)
  • Løb (73)
    • Anderledes løb (13)
    • Base-ideer (40)
    • Diverse (2)
    • Natløb (6)
    • Skattejagt (7)
    • Temaløb (13)
  • Opskrifter (263)
    • Bålmad (27)
    • Desserter (14)
    • Diverse (19)
    • Drinks (53)
    • Dyremad (31)
    • Kolde drikke uden alkohol (17)
    • Mad af planter og frugter (82)
    • Øl- vin og spiritus (13)
    • Slik og bagværk (21)
    • Varme drikke (21)
  • Spil (16)
    • Boldspil (3)
    • Brætspil (1)
    • Diverse (5)
    • Drukspil (5)
    • Kortspil (3)
Copyright © All rights reserved. | MoreNews by AF themes.